25.09.2011

W kuchni

Gotowanie, niby codzienna, prosta rzecz, oczywista dla wszystkich, a jednak tak nietypowa. Przecież każdy z nas ma kuchnię, chcąc nie chcąc spędza tam pewną część swojego życia. Mam wątpliwość jak nazwać obecne zjawisko. Nie jest to moda, ciężko to nazwać obecnym trendem, gdyż gotowanie było, jest i będzie częścią życia. Nasi przodkowie gotowali, my też to robimy i w przyszłości też to będą czynić. Jednak w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej programów kulinarnych, wraz z rozwojem Internetu rozrasta się sieć blogów kulinarnych, o gotowaniu, blogów kuchennych, żywieniowych i o dietach. Dlatego też nie określę żadnymi słowami tego zjawiska. Wygląda to tak, że świat się rozwija, technologia, a wraz z nią komunikacja robi olbrzymie postępy, a przez to kulinaria mogą dotrzeć do każdego zakątka ziemii.
I wiecie co moim zdaniem jest w tym wszystkim najciekawsze? Każdy poszczególny kucharz ma szansę docierać do każdego z nas osobno, wg pewnych kryteriów.
Tak dla przykładu, coś z Polski:
Jacek Kuroń - w swym programie w TVN skupiał się na kuchni polskiej, wtedy jeszcze tak bardzo domowej kuchni. Polacy nie byli gotowi do wielkich improwizacji w kuchni, oczekiwali prawdziwego, polskiego smaku ;)I on wydobywał esencję smaku w polskiej kulinarii. Jeśli już gotował ziemniaki to doradzał nam jak gotować, aby były nie tylko smaczne, ale również zachowały wszystkie wartości odżywcze. Jeśli robił kotlety mielone to chciał, aby te kotlety miały prawdziwy smak mięsa, dodanej podsmażanej cebulki. Dodatkowo, walczył z marnowaniem żywności poprzez wykorzystanie wszelkich pozostałości w postacji warzyw, bulionu do ponownego użycia. 
Robert Makłowicz - program w TVP2, podróżnik, pokazywał różne zakątki Polski i poszukiwał polskich, tradycyjnych potraw, które to następnie próbował sam przyrządzić. Sięgał po typowe dla polskiej kuchni przyprawy. Charakterystyczną cechą było to, że gotował w terenie, często na powietrzu, wśród otaczających go ludzi, czasem tłumu.
Pascal Brodnicki - prowadził program w TVN w nietypowej konwencji - zawsze dopytywała go kobieta, która była niewidoczna na wizji, a zadawała pytania o potrawy, składniki. Pokazywał nie tylko kuchnię polską, ale również francuską czy hiszpańską. Małymi krokami uczył improwizacji, stosowania różnych dodatków kuchni, jego kuchnia była bardziej nowoczesna. W późniejszych sezonach często pokazywał reportaże z jego podróży po Francji, ale także innych zakątków świata. Jego kuchnia była  bardziej współczesna, jasna, naczynia, talerze kanciaste, charakterystyczne i nowoczesne.
Karol Okrasa - miał program w TVP1, sięgał po polskie, ale czasem i bardziej egzotyczne potrawy. Gotował często z zaproszonymi gośćmi (np. celebrytami). Pokazywał jak odpowiednio łączyć składniki, ale zwracał również uwagę, żeby danie zaspokajało zapotrzebowanie na wartości odżywcze i było smaczne. Czasem uczył przygotowywać proste, banalne rzeczy jak maślanka. Podróżował po  Polsce w poszukiwaniu prawdziwych, tradycyjnych smaków, zapomnianych potraw i przepisów.
To nie są wszyscy kucharze, na kuchnia.tv spotkamy takie osoby jak: Agnieszka Kręglicka z mężem, Adam Chrząstkowski, Bożena Sikoń, Jola Słoma i Mirek Trymbulak, Magda Gessler, Marta Gessler,Tomasz Jakubiak czy Maryla Musidłowska i inni.
A teraz coś spoza Polski:
Jamie Olivier - gotuje prosto, zdrowo. Skupia się na świeżości warzyw, owoców, na jakości. Zwraca dużą uwagę na produkty ekologiczne, a nie produkowane masowo. Zachęca do gotowania prosto i jednocześnie szybko, z zastosowaniem wyłącznie kilku składników. Obecnie walczy z problemem popularyzacji fast foodów i rosnącym problemem otyłości w społeczeńtwie amerykańskim, jak i europejskim. Uczy jak gotować szybko, używając wyłącznie warzyw i tanich składników. Pokazuje co można uczynić z rybą, grzybami czy warzywami/owocami sezonowymi. Wskazuje, co i jak przygotować dzieciom, aby z apetytem jadły, jak robić proste ciasta, które jednoczesnie nie będą tłuste i kaloryczne.
Martha Stewart - prowadzi program o prowadzeniu gospodarstwa domowego, wliczając w to gotowanie. Uczy jak prasować, sadzić kwiaty, układać talerze. Jest typową gospodynią domową i najważniejszą osobą domowego ogniska. A przy tym rozmawia ze swoimi goścmi o różnych domowych robótkach.
Nigella Lawson - wielbicielka smaku i kulinarii. Ona nie skupia się na kaloryczności potrawy, ale na smaku. Najpopularniejsza brytyjska kucharka, która ukazuje swoje słabostki dojadając w nocy, przyznając się do swoich słabości do czekolady, słodyczy czy tłustych potraw. W potrawach zależy jej na szybkości przygotowywania, wykorzystuje wiele produktów gotowych i przetworzonych. Najważniejsze dla niej to zaspokojenie apetytu oraz czerpanie radości pełnymi garściami z jedzenia pysznych potraw.
A także: Anthony Bourdain, Sophie Dahl, Nigel Slater, Anna Olson czy Jacques Pépin i wiele innych osób.
Wszystko to oznacza, że każdy znajdzie coś dla siebie :) Nasz gust, apetyt i smak zaspokoi określony kucharz ze swoim programem.

2 komentarze: