6.02.2013

Zmiana kształtu

Dawniej piramida, dziś… talerz. A dokładniej kiedyś jako wzór, a właściwie schemat prawidłowego żywienia podawano piramidę żywienia, dziś zastąpiono ją talerz żywienia.

Amerykański rząd, (departament ds. żywności i rolnictwa) w walce z szerzącą się otyłością wśród obywateli (w każdym wieku) stworzył projekt talerzu, który ma na celu uproszczenie schematu prawidłowego żywienia. Piramidę teoretycznie każdy pamięta, jak najmniej słodyczy, dużo białka i węglowodanów. Ale co nam mówi 3 miejsce na piramidzie warzyw i owoców? Czyli co to oznacza? Wtedy pojawia się wątpliwość – ile tych warzyw, owoców? 2 duże marchewki już wystarczą? A jak zjem talerz zupy to wystarczy?a może 1 kg jabłek? A czy truskawki – ile? 0,2 kg czy 0,5 to jest wystarczająco
I tak niby każdy wie, że należy jeść owoce, warzywa, białko, a jednak…jak przyjdzie do szczegółów tak nagle zaczynamy jako konsumenci się gubić.




Talerz..moim zdaniem pomysł bardzo dobry. Z talerza korzystają wszyscy, jemy na nich każdego dnia od zup, po desery czy kanapki. Kiedy położymy talerz, wizualnie łatwo nam go podzielić. I na tym właśnie polega talerz żywienia. Na proporcji między białkiem, owocami i mięsem. Jest to wyraźne oraz czytelne. Nie jest ważne, aby zmieścić się w granicach wyznaczonych na talerzu. Ale każdy z góry patrzy na talerz – kiedy nakładamy posiłek, kładziemy go na stole czy podajemy drugiej osobie, a ona go odbiera. I prościej dostrzec proporcje w daniach. Tym bardziej, że poszczególne elementy posiłku kładziemy obok siebie jak np. surówka, ziemniaki, makaron, sos czy mięso. 

Dzisiejsza nauka pokazuje, że wiele rzeczy trzeba na bieżąco modyfikować i zmieniać, ważne, aby zmiany szły w dobrym kierunku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz