5.01.2012

Sklepowa półka.. w Internecie.

W praktyce można by powiedzieć, że taka półka sklepowa w Internecie nie istnieje, ale czy na pewno?
Walka o konsumenta jest w sklepie, w kiosku, na ulicy, w gazecie, radiu i Internecie. Ten sam konsument, który robi zakupy również zagląda do Internetu i spędza tam coraz więcej czasu. Wraz z pojawieniem się portali społecznościowych, firmy musiały na to zareagować, tworząc swoje konta. Czy takie konto można nazwać półką sklepową? Moim zdaniem tak, gdyż okazuje się, że pozycjonowanie produktów na portalach społecznościowych również się odbywa, tak samo jak w sklepie. Co to znaczy? Jeśli konsument lubi produkt, ceni go za jakość, smak czy po prostu wieloletnią tradycję lub jest do niego przyzwyczajony to jest duże prawdopodobieństwo, że oznaczy to w swoim koncie internetowym. W pewien sposób zadeklaruje się, że preferuje ten, a nie inny produkt. Wg najnowszych badań Socialbakers najpopularniejszą marką spożywczą (mówiąc językiem internetowym: ma najwięcej fanów na profilu.) wśród konsumentów jest:
1. Coca Cola 36,6 mln fanów
2. Starbucks 26,6 mln fanów
3. Red Bull 25,3 mln fanów
4. Oreo 23,7 mln fanów
A można powiedzieć, że Facebook nie jest jedyny portalem społecznościowym. W Polsce równie popularna jest Nasza-Klasa, jednak małymi krokami rynek społecznościowy próbuje zdobyć Google+ i także tam coraz większa liczba firm otwiera swoje konta/profile. 
Jest bardzo duża korzyść dla firmy czy nawet marki produktu wynikająca z obecności na portalu społecznościowym. Po pierwsze, on istnieje. Nie istotne jest to, czy odhaczymy go jako produkt, który lubimy. Byc może zrobią to przyjaciele/znajomi, których znamy. Jeśli nie zauważymy tego produktu w sklepie to kto wie, może ujrzymy go na portalu społecznościowym, może ktoś napisze pozytywną opinię o nim albo da dobrą ocenę(?). Podobnie z powstającymi kanałami firm na Youtubie, również przedsiębiorstw spożywczych. Jest to nowy sposób umożliwiający dodawanie muzyki, reklam, spotów, które zyskały popularność wśród grup społecznych, możliwość nawiązywania kontaktu i budowania więzi z konsumentem poprzez np. ukazanie funkcjonowania firmy. Firma otwiera się na konsumenta, jego pomysły, organizuje konkursy, zagadki, daje konsumentowi możliwość wpływania na losy firmy (jak np. układanie haseł reklamowych, spotów, plakatów, tworzenia muzyki do spotu itp.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz